10 návyků, které pomůžou planetě

14.03.2021

Recyklace, šetření světlem nebo cestování na kole jsou jen některé z mnoha návyků, které můžeme v každodenním životě udělat, abychom zachránili naši planetu. Zde jsou ty hlavní, které mohou pomoci k ochraně životního prostředí. Každá jednoduchá každodenní činnost může udělat velký rozdíl.

1. Nekupujte plastové lahve

Plastové lahve jsou jedním z největších přispěvatelů našich skládek. Každou minutu se spotřebuje milion lahví a recykluje se absolutní minimum. Zbytek se hromadí na skládce a často končí v oceánu, kde podle odborníků bude v roce 2050 více plastu než ryb. Udržitelnou alternativou je použít při cestování restauraci a také, pokud je to možné, doplňovat vodu z vodovodního kohoutku. Zkuste například nerezové láhve!

2. Recyklace: jeden z nejlepších zelených návyků

Může se to zdát obyčejné, ale recyklace je zásadní pro naše prostředí doma nebo na cestách. Češi jsou obecně v třídění odpadů přeborníci, Třídit však můžete například hliník a bioodpad. Pokud vaše město třídění bioodpadu nepodporuje, můžete použít malý kompostér například na balkóně.

3. Zasaďte strom

Výsadba stromu ve vaší zahradě je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit znečištění ovzduší. Stromy absorbují diopsid uhlíku a produkují kyslík zlepšením ovzduší měst s pozitivními účinky na zdraví. Více stromů znamená čistší vzduch. Registrovat se do projektu nebo přispět na výsadbu stromů lze například zde https://www.sazimebudoucnost.cz/.

4. Šetřete vodou

Voda je vzácné zboží, které je bohužel omezené. Můžete mít kratší sprchu a zavřít vodovodní kohoutek při čištění zubů. S malým úsilím můžete přijmout několik jednoduchých opatření ke snížení spotřeby tohoto vzácného zboží. například instalovat s malými náklady omezovač průtoku vody pro váš kohoutek či sprchu, který může snížit průtok vody o 50%.

5. Šetřete energii

Proč neinstalovat LED energeticky úspornou žárovku, abyste zabránili plýtvání a nadměrné spotřebě energie? Malá investice užitečná k ochraně planety, která sníží vaše účty. Ve skutečnosti energeticky úsporná světla spotřebují o 75% méně energie než tradiční světla. Navíc doma nebo na dovolené ve své ekologické chatě nezapomeňte vždy vypnout světla a vypnout všechna zařízení a přístroje.

6. Objevte kouzlo homemade výrobků

Domácí jídlo, přírodní mýdla, konzervy, džemy, tělové krémy ... vlastní výroba je jednou ze základních možností, jak zachránit a žít udržitelnějším způsobem. Někdy potřebujete jen několik jednoduchých ingrediencí, abyste si doma vyrobili to, co potřebujete. Příklad? Ekologické a přírodní saponáty můžete vyrábět pomocí citronu, octa a kúrou pomerančů. Pokud nemáte čas výrobky sami vyrábět, zvolte nespočet alternativ z ekologických e-shopů, kteří se homemade výrobky zabývají.

7. Vyberte udržitelnou mobilitu

Abyste se vyhnuli uhlíkové stopě, zvolte raději vlak než auto, vyhněte se plavbám lodí a když můžete, zvolte raději kolo. Za účelem zlepšení stavu ovzduší je vždy lepší zvolit si k přepravě veřejné dopravní prostředky. Zvlášť v době, kdy hojně začínají využívat například CNG. Pokud to ale není možné, zkuste sdílení automobilů! Třeba https://www.blablacar.cz/.

8. Dávejte pozor na výdaje

V západních zemích je každý rok vyhozeno přibližně 670 milionů balených potravin. To znamená více než 95 kilogramů za rok na osobu. V důsledku toho se musíme naučit nakupovat, volit potřebné množství potravin, aniž bychom byli ovlivňováni slevami a snažili se vyhnout plýtvání. Lepší je nemít naplněnou lednici k prasknutí. Jídlo můžete také například darovat do potravinové banky https://potravinovebanky.cz/chci-darovat-potraviny/ či vyzkoušejte kuchařku motivující ke spotřebe všech surovin a omezení odpadu https://zachranjidlo.cz/daruj-jidlo/

Nakonec je důležité nakupovat bio a místní produkty podporující lokální ekonomiku a krátký dodavatelský řetězec. Tímto způsobem snížíte emise C02 v důsledku přesunu potravinářských výrobků. A pokud máte to štěstí, že máte farmářský trh poblíž domova, Zvolte ho místo supermarketu!

9. Používejte předměty z druhé ruky

Vyzkoušeli jste nákup nového telefonu přes Aukro či Bazoš? Nakupujete v bazarech a secondhandech? Nebo preferujete Votočvohoz? Všechny tyto služby podporují jediné, znovupoužívání nechtěných věcí, navíc za nižší cenu. Doporučujeme vybírat zboží ve vašem městě a osobně se přijít přesvědčit, že je funkční. Často tak narazíte na nabídky, které jsou přímo fantastické v poměru cena/výkon.