7 výhod sójových svíček

14.03.2021

Výhody svíček ze sójového vosku přesvědčily mnoho výrobců svíček, aby pro své výtvory používali pouze sójový vosk, a nadšenci svíček si vybrali sóju před svíčkami vyrobenými z jiných druhů vosku. Sója může být úžasným prostředkem pro použití na svíčky, ale stejně jako u všech produktů je důležité číst štítky a přesně vědět, co dostanete.

O sójovém vosku

Sójový vosk je vyroben ze sójových bobů a je to pevná forma hydrogenovaného sójového oleje, což z něj činí přírodní a obnovitelný produkt. Na rozdíl od parafínu, který je vedlejším produktem rafinace ropy, je sójový vosk relativně čistá směs.

Obnovitelný materiál

Vzhledem k tomu, že sója se pěstuje značně, je sójový vosk snadno dostupný a obnovitelný. Jiné přírodní vosky na svíčky, jako je včelí vosk nebo kokosový vosk, mohou být velmi drahé a jejich nabídka je omezená. Na druhou stranu je sója konzistentní a životaschopnou alternativou pro ty, kteří dávají přednost svíčkám vyrobeným z přírodních, obnovitelných zdrojů. Důležité je si zjistit původ sóji, ze které se vosk vyrábí. Mnoho výrobců uvádí, že jejich sójové svíčky jsou EKO, ale sójový vosk odebírají od firem, které ho vyrábějí ze sóji pěstované na plochách vzniklých po vypálených deštných pralesech. Naše svíčky jsou vyrobené z vosku vypěstovaného ze s´jových bobů v USA, kde pěstování podléhá přísné regulaci.

Svíčky hoří dlouho

Sójový vosk hoří pomaleji a rovnoměrněji než parafín, takže svíčky vydrží déle. I když za sóju zaplatíte o něco více, skutečnost, že vaše svíčky hoří déle, pomáhá vyrovnat další výdaje. Mnoho lidí tvrdí, že nižší teplota sójové svíčky také zajistí, že vůně vydrží déle, ale to závisí především na kvalitě a množství vonného oleje ve svíčce než na teplotě vosku.

Čisté spalování

Svíčky vyrobené ze sójového vosku vám poskytnou čistší hoření, protože produkují mnohem méně kouře než svíčky vyrobené z parafínu. To znamená, že kdokoli citlivý na kouř ze svíček bude mít lepší vzduch. Zejména malé děti a starší lidi tuto skutečnost opravdu ocení. Existuje také menší riziko poškození kouřem na nedalekém nábytku, stěnách nebo stropech.

Snadné čištění

Sójový vosk má nižší teplotu tání než parafin, takže při nízkých teplotách se vosk stává měkčím. Pokud narazíte na únik sójového vosku, lze jej vyčistit mýdlem a horkou vodou, nikoli drsnými chemikáliemi. Pro výrobce svíček je to také užitečná funkce, protože zařízení lze čistit v dřezu pod horkou tekoucí vodou nebo dokonce v myčce. Pokud například chcete sklenice od svíček dále používat, stačí je umýt v myčce na nádobí (na vysokou teplotu) a lze je využívat i jako sklenice na pití.

Veganské svíčky ze sójového vosku

Svíčky ze sójového vosku jsou skvělou volbou pro každého, kdo se věnuje veganskému životnímu stylu. Najdete například svíčky ze sójového vosku vyrobené ze 100% organického sójového oleje bez GMO. Sójové boby jsou udržitelným zdrojem a svíčky ze sójového vosku jsou stoprocentně biologicky odbouratelné. 

Jiné než ropné svíčky

Dalším důvodem uváděným pro výběr sójových svíček je ekologický problém, protože svíčky z parafínového vosku jsou vyráběny z ropy. Pokud chcete omezit používání fosilních paliv na zelenější svíčku, můžete místo parafínu zvolit sójové svíčky. Více o nebezpečí parafafínových svíček se dozvíte ZDE.