
Ten správný čas na změnu
Proč je ten správný čas na změnu a kolik času nám zbývá než budou věci nenávrátně ztracené? Za jak dlouho se začne planeta měnit? A nezačalo to už?
12 let. To číslo je opravdu hrozivé a odpovídá na většinu otázek v podnadpisu. Podle výzkumu předních světových vědců pod záštitou OSN máme 12 let, než se naše země začne nenávratně měnit v obrázky z katastrofických filmů [1]
Vše je o teplotě
Největší hrozbou je zvyšování průměrné globální teploty, byť o desetiny stupně. Každé další zvýšení zvyšuje riziko such, záplav, extrémních teplot a chudoby pro miliony lidí.
Maximální hranicí je podle vědců půl stupně. Proto se většina zemí při podpisu Pařížské dohody zavázala udržovat teplotu mezi 1,5°C a 2°C. [2]
Onen půl stupěň je klíčový například pro existenci korálů v mořích nebo pro udržení arktické ledové pokrývky.

Jasné důkazy lze pocítit už nyní
Jsou jimi například zvýšený výskyt tornád a hurikánů v USA, obrovská sucha v Kapském městě nebo hořící milion hektarů lesa na Sibiři. I v České republice rok od roku padají teplotní rekordy, začíná se také hlasitě mluvit o větší hospodárnosti s podzemní vodou a využívání té dešťové. To vše je jen začátek.
Migrace stovek tisíc lidí
143 milionů lidí se brzy může stát ekologickými migranty [3]
Stovky miliónů lidí, převážně z rozvojových zemí budou nuceni migrovat. Hlavním problémem bude nemožnost vypěstovat si na vyschlé a degradované půdě cokoliv k snědku, zajistit zásoby vody nebo boj s neustále se zvyšující hladinou moře. Většina migrace bude probíhat ze zemí v subsaharské Africe, Jižní Americe a jižní Asii. Tyto tři oblasti zahrnují 55% procent světové populace a postupně budou obydlovat místa, které na to nemají kapacity.
Města jako v pekle
Prognóza pro rok 2050 je následovná. Londýn teplý jako Barcelona, studený Edinburgh teplý jako nynější Paříž. Teploty v Madridu se v průměru zvednou o 6°C, v ostatních částech Evropy to bude od 8 do 4°C. Mnoho světových měst bude čelit takovým klimatickým podmínkám, jakým ještě žádné město dosud nečelilo. [4]
Jak s teplotou bojovat?
Nejlepším způsobem je používání hromadné dopravy, případně jízda na kole či chůze pěšky. Redukce spotřeby energie a používání přístrojů jako klimatizace by byla obrovským krokem kupředu. Recyklace, obnovování, opravování a znovuužívání věcí bude pouze otázkou času. Největší změnou, kterou můžete udělat je ale vyžadovat od vaší vlády, ať už městské, krajské nebo státní, aby začala urychleně podnikat kroky, tvořit aliance s jinými státy a aktivně bojovat se změnou klimatu. Pokud to my voliči nebudeme vyžadovat, nikdy se nic nezmění.
Zdroje
[1] https://www.theguardian.com/environment/2018/oct/08/global-warming-must-not-exceed-15c-warns-landmark-un-report
[2] https://unfccc.int/process-and-meetings/the-paris-agreement/the-paris-agreement
[3] https://news.nationalgeographic.com/2018/03/climate-migrants-report-world-bank-spd/
[4] https://www.bbc.com/news/newsbeat-48947573
