Nerezové, plastové nebo skleněné láhve? Jaké jsou výhody?

13.03.2021

Ocelové, skleněné nebo plastové lahve: Jaká je nejlepší volba?

Mnoho obchodů udává, že nerezové láhve jsou ekologickou variantou těch plastových, jak je to ale mezi ocelí, plastem a sklem, které je nejlepší? Pravda je, že vlastnit každou má své výhody i nevýhody.

Lahve z nerezové oceli mají řadu výhod a nevýhod. Obvykle vydrží déle než sklo nebo plast, protože jsou odolné proti korozi a nevylučují chemikálie, když jsou vystaveny slunci nebo například teplu. Nerezové termoláhve jsou becně dražší než plasty, protože náklady na jejich výrobu jsou mnohem vyšší kvůli jejich energetické náročnosti. Nerezová ocel je však stoprocentně recyklovatelná. Nejlepší volbou pro výběr lahví na vodu z nerezové oceli je potravinářská značka oceli #304 nebo 18/8, což znamená, že obsahuje 18 procent chromu a 8 procent niklu. 

Další možností při výběru lahví na vodu je sklo. Většina z nás ví, že téměř každý nápoj chutná lépe ze skleněné láhve nebo šálku, ale nevýhodou je, že jsou rozbitné a je méně pravděpodobné, že vydrží dlouho ve srovnání s plastem nebo nerezovou ocelí. Míra recyklace je navíc nízká a na některých veřejných místech také sklo neumožňuje. Důležitým faktorem je také fakt, že náklady na skleněnou láhev jsou obecně mnohem vyšší než naše další dvě možnosti (nerez či plast).

Plast se zdá být nejpopulárnější opakovaně použitelnou lahví na vodu, ačkoli sklo a nerez získávají na popularitě z zde uvedených důvodů. Plastové lahve na vodu se vyrábějí levněji než nerezové oceli a sklo, což je činí velmi atraktivními pro spotřebitele. Míra recyklace některých plastů je však velmi nízká a v úvahu je třeba vít také krátké životní cykly těchto lahví. Plastové lahve na vodu často končí na skládkách a může trvat téměř 700 let, než se začnou rozkládat. Jednou z největších nevýhod plastových lahví na vodu je to, že se z nich vylučují chemikálie, zatímco sklo a nerezová ocel ne. Vždy je třeba si prověřit použití chemikálie Bisphenol A (BPA), která se často vyskytuje v polykarbonátovém plastu. Někteří výrobci opakovaně použitelných lahví na vodu vyrábějí výrobky bez této chemikálie a obvykle tuto informaci uváději na etiketách. Kromě toho budou mít plasty vyrobené z BPA na předmětu často kód pryskyřice 7. Důležité je však také uvolňování mikroplastů, které je dle dosavadních výzkumů taktéž škodlivé.

Ať už se nakonec rozhodnete pro jakoukoli opakovaně použitelnou láhev, bude to celkově prospěšné pro vás i pro naše životní prostředí. Opětovné použití láhve na vodu pomůže udržet plasty mimo skládky, sníží nutkání nakupovat nápoje v plastových lahvích a z dlouhodobého hlediska vám ušetří peníze. Tak na co ještě čekáte?

Autorem původního článku je Andy Northrop z Michigan State University