Řekněte NE parafínovým svíčkám. Proč jsou parafínové svíčky špatné pro vaše zdraví?

13.03.2021

Je pro vás parafín špatný? Aniž byste si to vůbec uvědomovali, můžete spalovat parafín v celém domě a vystavovat se tak zdravotním rizikům, která s ním souvisejí. Pokud je pálení svíček součástí vaší každodenní rutiny, je čas se poučit o jejich historii, nebezpečí parafínového vosku a proč byste měli přestat používat svíčky z něj vyrobené.

Od pradávna lidé na celém světě používají svíčky k praktickým i příjemným účelům. Ačkoli původně začínaly za účelem osvětlení místností, nakonec se staly nástrojem pro výrobu vznešených vůní. V dávných dobách se svíčky často vyráběly ze zvířecího tuku zvaného lůj. Postupem času začaly hrát roli další přísady, mezi nimi i parafinový vosk. Ačkoli parafín hrál při výrobě svíček v průběhu let důležitou roli, nyní je čas na změnu. Nejprve se ale pojďme dozvědět, odkud pochází a proč to není nejzdravější přísada pro použití ve svíčkách.

Kdy se stal parafinový svíčkový vosk populární?

Věděli jste, že parafínový svíčkový vosk je vedlejším produktem ropy? Poprvé se stala populární přísadou pro použití ve svíčkách kolem roku 1867. Vědci, kteří pracovali s přidruženými chemikáliemi, si všimli, že ropa začala po ochlazení tuhnout. Při použití ve svíčkách měl relativně nízkou teplotu tání. 

V současné době, poté, co je seškrábán z ropných rafinérií, je parafinový vosk obvykle bělen přidáním dioxinu; texturovaný akrolynem (známý karcinogen); a poté se smísí s kyselinou stearovou na bázi zvířat (vedlejší produkt jatek na balení masa), aby se vytvrdila a následně z ní mohly být vyrobeny svíčky.

Jaké jsou největší škody spojené se spalováním parafinového vosku?

Pokud jste někdy zjistili, že si nedlouho po zapálení svíčky otíráte oči, abyste zmírnili podráždění, možná jste zaznamenali krátkodobé účinky parafínového vosku. Vzhledem k tomu, že dráždí oči, nebude mít na všechny stejný dopad. Může však způsobit svědění, slzení a někdy bolestivost. Pokud tedy chcete být laskaví k očím, je dobré hledat svíčky jinde. Bolavé oči jsou však jen špičkou ledovce. Existují i ​​jiné způsoby, jak mohou parafínové vosky na svíčky poškodit vaše zdraví:

Zhoršení plic

Vaše plíce hrají důležitou roli při zajišťování toho, abyste se cítili svěží a zdraví. Tím, jak se každý den namáháte, doplňují vaši krev čerstvým kyslíkem a zbavují ji toxinů. Z tohoto důvodu je ve vašem nejlepším zájmu vyhnout se od parafínovým svíčkám.

Kdykoli zapálíte parafínovou svíčku, náhodně vypustíte do vzduchu nebezpečné chemikálie. Když hoří parafínové svíčky, vyzařují černé saze a toxické výpary - podobné chemikálie jako výfukové plyny. Ty obsahují jedovaté chemikálie jako je benzen, toluen, naftalen, tri-dekan, tetra-dekan, penta-dekan a hexadekan. Podle jedné studie z University of South Carolina jsou tyto chemikálie spojeny s astmatem, exacerbací respiračních stavů a ​​alergickými reakcemi.

Dráždí pokožku

Pokud si rádi kupujete hydratační krémy, můžete mezi přísadami vidět parafín. Stejně jako u mnoha dalších ingrediencí však parafín přichází v různých formách. Některé z těchto forem jsou škodlivější než jiné. Parafín, který existuje v kosmetických přípravcích, je bezpečnější použít na pokožku než parafín, který najdete ve svíčkách. Nyní si možná myslíte, že sotva budete mazat vosk na kůži. Navzdory tomu není vaše pokožka imunní vůči výparům ve vzduchu. A v závislosti na kvalitě parafínu, který je ve vašich svíčkách, můžete zjistit, že tyto výpary způsobují svědění. Mohly by také zhoršit stávající dermatologické stavy.

Nyní víme, že parafinový vosk je pro vás špatný, co můžete použít?

Pokud jste celou dobu používali parafinový vosk (obsažený například ve svíčkách Yankee candle či klasických čajových svíčkách) a máte strach, že se vzdáte své lásky ke svíčkám, nemusíte to dělat. Existuje spousta alternativ přírodních svíček. Stejně jako se při výrobě svíček přestal využívat lůj, existuje mnoho alternativ k parafínu.

Svíčky bez parafinového vosku

Můžete zvolit svíčky ze sójového či palmového vosku. tyto vosky jsou přírodní a při spalování nevylučují nebezpečné chemikálie. Další alternativou je také včelí vosk. Svíčky z parafínového vosku jsou obvykle levnější, hoří ale podstatně kratší dobu a jak jsme popsali výše, jsou pro organismus škodlivé. Vyzkoušejte svíčky z přírodních vosků a přesvědčte se sami, že to stojí za to.