sk-7 jednoduchých kroků k ochraně planety

05.03.2021

Jak se začít starat o životní prostředí?

Není to složité, často to jsou maličkosti, které mají ve velkém měřítku obrovský efekt.


1. Omezit spotřebu petlahví

Každou vteřinu se na světě prodá zhruba 20 tisíc plastových lahví. Každou minutu je to více než milion. Vyplývá to z průzkumu britské společnosti Euromonitor International.  

Neříkáme že máte úplně přestat používat petlahve (i když to je samozřejmě to nejlepší řešení). Důležité je omezit spotřebu na minimum. Nerezové nebo sklěnené falšky jsou skvělou alternativou a vydrží opravdu dlouho. Navíc se dají znovu zrecyklovat. 

2. Zbavit se plastových tašek a sáčku v obchodě

Výroba jedné plastové tašky zabere dvě minuty. Než se ale úplně rozloží, trvá to i stovky let. Typická česká rodina si přitom každý týden odnese z obchodu s potravinami přes 11 kilogramů těžký nákup - to znamená tři jednorázové plastové tašky.

Plastové tašky a sáčky v obchodě jsou podobně velké zlo jako petlahve. Hromadí se bez rozmyslu a bez zpětného využití a recyklace. Stačí ale opravdu málo. Použití bavlněné tašky je velice přirizený krok, dobře se totiž skládá a navíc se nákup ještě lépe nosí. Na pečivo nebo ovoce a zeleninu lze použít i sáčky z prodyšných textílií.

3. Chodit pěšky, jezdit na kole nebo hromadnou dopravou

Emise CO2 jsou jedním z největších problému. Osobní silniční doprava nevypouští nejvíce CO2, ale je to ten druh dopravy, který můžeme přímo ovlivnit. Nemusíme všude jezdit autem nebo jich mít doma pět. Stačí jedno auto a vyjet s ním pouze, když je to nutné. Na malý nákup, cestu do města nebo schůzku můžu přece použít hromadnou dopravu nebo kolo ne? 

4. Sprchovat se krátce a zachytávat dešťovou vodu

Podle OSN budou za 10 let 3 miliardy lidí bez vody. 

Nedostatek vody nemusí být podle posledních zjištění problém daleké budoucnosti. Změna klimatu způsobuje oteplování a úbytek srážek napomáhá k úbytku podzemních, ale i nadzemních zdrojů vody. Přitom stačí omezit svoji dobu ve sprše z 10 alespoň na 5 minut a na zahradě nainstalovat nádrž na sběr dešťové vody namísto té ze studny. 

5. Používat bambusový kartáček a tyčinky do uší.

I v rámci osobní hygieny se dá ušetřit opravdu hodně plastů. Kartačky, tyčinky do uší, obaly od šampónů a sprchových gelů. To vše jsou produkty, které zahlcují naše oceány, lesy a podzemní zdroje vody miliony tunami plastů a chemikálií ročně. Opravdu se to nedá dělat jinak? Ano dá, stačí používat bambusový kartáček a tyčinky vyrobené z bambusu nebo papíru a mýdlo kupovat pevné, v papírovém obalu.

6. Upcyklovat oblečení

Ucyklace oblečení neznamená vyhazovat staré oblečení do speciálních kontejnerů. Naopak. Znamená nenyvhazovat ho vůbec. Přitom ho stačí prodat do bazaru, secondhandu a nebo ho věnovat lidem v nouzi. Zajistí se tak, že často skoro nové oblečení najde cestu k lidem, kteří ho ještě využijí. Nakupovat obleření se ale dá také ekologicky. V dnešní době už secondhand dávno není hanlivé slovo, existují i velice kvalitní secondhandy se stylovým obelčením. Pokud opravdu chcete nakupovat nový kus, koukejte po značce fair-trade, která zajišťuje, že lidé kteří ho vyráběli měli adekvátní jak pracovní, tak paltové podmínky.

7. Přemýšlet, co nakupuji

Dnešní výrobky jsou jeden plast přebalený druhým a ten přebalený třetím. Nemusím nutně nakupovat v bezobalových obchodek, kterých zatím není mnoho, stačí se koukat kolem sebe a vybírat varianty, které jsou zabaleny tak, že obsahují největší podíl papíru nebo alespoň nejmenší podíl plastů. Prostě přemýšlet